Maksātnespēja un tās process – uzzini, kas tas ir!

Bankrots – tas ir tad, kad vairs nav naudas –, liecina pats primitīvākais maksātnespējas skaidrojums. Tas nosaka, ka kredīta ņēmējam trūkst finansiālu līdzekļu, lai segtu kredītiestādēm paredzētos ikmēneša maksājumus. Šādā situācijā nevēlas nonākt neviens, jo maksātnespējas process, kuru ierobežo maksātnespējas likums, ir garš un salīdzinoši sarežģīts process. 

Privātpersonas un juridiskas personas maksātnespēja – kāda informācija ir svarīga?

Svarīga informācija, kas būtu jāzina katram, kuram draud maksātnespēja, saistīta ar papildus noteikumiem, kas var ietekmēt parādsaistību dzēšanos, piedzīvojot izmaiņas. Kāda ir šī informācija?

 1. Situācijās, ja periodā, kamēr tiem dzēstas saistības, parādnieks zaudē algoto darbu vai, piemēram, veselības stāvokļa dēļ kļuvis darbnespējīgs, tiesai pastāv iespēja uz pusi samazināt plānotos parādnieka maksājumus kreditoram laika posmā līdz vienam gadam. Būtiski, ka šādu iespēju parādnieks saņem tikai vienu reizi.
 2. Ja finansiālas problēmas skārušas gan vīru, gan sievu, iespējams ietaupīt līdzekļus par administratora atlīdzības apmēriem, tos samazinot uz pusi. Šādu iespēju sauc par ģimenes maksātnespēju. 
 3. Maksātnespējas saistības nedzēšas, ja parādnieks ir apzināti maldinājis visus, melojot par patiesajiem ienākumiem. Tāpat siastības nedzēšas, ja pēdējo trīs gadu laikā maksātnespējīgā persona apzināti slēgusi darījumus, kas radījuši zaudējumus kreditoriem un noveduši pie bankrota.

Svarīgi arī apzināties, ka maksātnespējas process jebkurai personai ir salīdzinoši dārgs process. Kas veido kopīgās obligātās izmaksas, ar ko jāsaskaras ikvienam maksātnespējīgam cilvēkam?

Izmaksu apmēri procesā

Izmaksas veido gan obligātie maksājumi, kas jāveic sākotnēji, gan dažādas ar juridisko palīdzību saistītas izmaksas:

 • nemainīgās izmaksas. Ikvienam maksātnespējīgās personas statusā nonākušajam tās ir mērāmas aptuveni 930 eiro apmērā. Šajā summā iekļauta atlīdzība administratoram (divu minimālo mēnešalgu apmērā) un valsts nodeva tiesā;
 • pieteikums tiesai. Iesniegums par procedūras pasludināšanu sastāda aptuveni 400 eiro;
 • komunikācija ar administratoru. Jā, izmaksas, kas saistāmas ar administratora darbu, ir jāsedz vēl papildus aptuveni 200 eiro apmērā;
 • plāna izstrāde un apstiprināšana. Lai izstādātu saistību dzēšanas plānu, būs nepieciešami aptuveni 400 eiro, savukārt, lai iesniegtu tiesā pieteikumu par šī plāna apstiprināšanu – vēl aptuveni 200 eiro;
 • atbrīvošana. Lai iesniegtu tiesā pieteikumu par sevis atbrīvošanu no saistībām, jārēķinās ar naudas summu vēl 300 eiro apmērā. 

Tādējādi kopumā izmaksas var sasniegt pat trīs tūkstošu apmēru un pat vairāk, atkarīgs no nenokārtoto saistību apmēriem un maksātnespējīgās personas ienākumiem. Jārēķinās, ka, esot šādās parādsaistībās, darbojas maksātnespējas reģistrs, kurā tiek apkopota informācija par maksātnespējīgām personām, to nosaka likums.

Svarīgi atcerēties!

Papildus šiem noteikumiem, ir vēl daži svarīgi faktori, kurus vērts ņemt vērā jau laicīgi, lai saprastu, kā darbojas fiziskas personas maksātnespēja!

 1. Privātpersonas maksātnespēja vai juridiskas personas maksātnespēja tiek uzsākta kopš dienas, kad ar tiesas lēmumu ir pasludināts maksātnespējas process. Un šis process noslēdzas dienā, kad tiesa pieņem nākamo lēmumu, šoreiz par maksātnespējas procesa slēgšanu. 
 2. Maksātnespēja privātpersonām un uzņēmuma maksātnespēja tiesai izskatīšanā tiek saņemta rakstveidā, izskatot iesniegto pieteikumu, kas nozīmē, ka netiek rīkota tiesas sēde, uz kuras tiktu aicināta fiziska persona. Laika posms pieteikuma izskatīšanai no tā iesniegšanas ir apmēram astoņas dienas. 
 3. Administrators nav atbildīgs par dzēšanas plānu, to procedūras laikā sastāda pati persona, tās nozīmēts jurists vai advokāts.
 4. Galvotāja maksātnespējas gadījumā loma, visticamāk, netiks mainīta. 

Tā kā svarīgi apsvērt visus par un pret šādam solim, ieteicams vērsties pie konsultantu palīdzības, kuri ļautu saprast, kā rīkoties, ja šķiet, ka neglābjami tuvojas maksātnespēja. Šādos gadījumos palīdzēt var Netcredit.lv speciālisti, kuri sniegs padomus un izskaidros situāciju!